Емоционалната интелигентност се отнася до способността да се разпознават и управляват собствените емоции, както и емоциите на другите. Обикновено се твърди, че емоционалната интелигентност включва няколко умения, а именно: емоционална осъзнатост, или способността да се идентифицират и назовават собствените емоции; способността да се използват тези емоции и да се прилагат към задачи като мислене и решаване на проблеми; и способността да се управляват емоциите, което включва както регулиране на собствените емоции, когато е необходимо, така и подпомагане на другите да правят същото.
Корени на емоционалната интелигентност
Теорията за емоционалната интелигентност е въведена от Питър Саловей и Джон Д. Майер през 90-те години на ХХ век и доразвита и представена на широката публика от Даниел Големан. Концепцията, известна още като емоционален коефициент или EQ, получи широко признание. Въпреки това някои психолози твърдят, че тъй като EQ не може да бъде уловен чрез психометрични тестове (както например общата интелигентност), той няма истинска обяснителна сила.
Доколко самоосъзнат е емоционално интелигентният човек?
Емоционално интелигентните хора осъзнават в голяма степен своите емоционални състояния, дори негативните – от неудовлетвореност или тъга до нещо по-незабележимо. Те могат да идентифицират и да разберат какво чувстват, а умението да назоват дадена емоция им помага да я управляват. Благодарение на това емоционално интелигентните хора имат високо самочувствие и са реалистични по отношение на себе си.
Дали емоционално интелигентните хора се справят по-добре със саморегулацията?
Човек с високо ниво на EQ не е импулсивен или прибързан в действията си. Те мислят, преди да постъпят. Това се изразява в стабилна емоционална регулация или способност да се намали интензивността на емоциите. Намаляването на гнева или тревожността се нарича понижаване на регулацията. Емоционално интелигентните хора могат да превключат на друга предавка и да облекчат настроението, както вътрешно, така и външно.
Емоционално интелигентните хора умеят ли да се ориентират в емоциите на другите?
Такива хора са особено настроени към емоциите, които изпитват другите. Разбираемо е, че чувствителността към емоционалните сигнали както вътре в самия човек, така и от социалната му среда, може да го направи по-добър приятел, родител, лидер или романтичен партньор. Да бъдеш в хармония с другите е по-малко работа за другите.
Дали емоционално интелигентните хора са по-емпатични?
Този човек може да разпознава и разбира емоциите на другите – умение, свързано с емпатията. Човек с висок EQ може ясно да чуе и разбере гледната точка на друг човек. Емпатичните хора обикновено подкрепят хората в живота си и лесно модулират емоциите си, за да съответстват на настроението на другия човек.
Емоционалната интелигентност валиден конструкт ли е?
Това е предмет на активен дебат в областта. Някои психолози на личността твърдят, че емоционалната интелигентност може да бъде описана по-обстойно чрез черти като съглашателство и харизма. Един силно харизматичен човек, например, е социално умел и може бързо да се ориентира в обстановката.
Мога ли да се науча да бъда по-емоционално интелигентен?
Да, можете. Можете да започнете, като се научите да разпознавате емоциите, които изпитвате, както и да ги разбирате. Ако можете да назовете емоцията, която изпитвате, имате по-голям шанс да разберете какво чувствате. Можете също така да се научите да регулирате по-добре емоциите си, като просто спрете и помислите, преди да действате и да преценявате. Тези умения ще ви помогнат да извоювате вътрешна решителност и да се придържате към това, което е важно в живота.
Дали емоционално интелигентните хора са с по-високи постижения на работното място?
Въпреки че някои изследвания са установили връзка между емоционалната интелигентност и представянето на работното място, много други не показват никаква връзка, а липсата на научно обоснована скала затруднява истинското измерване или прогнозиране на това колко емоционално интуитивен може да бъде даден човек на работното място или в други области на живота.
Последни коментари